e
sv

Call of Duty Oyunları Nelerdir?

call of duty oyunları
avatar

indirhaydi

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Call of Duty oyunları nelerdir? Tüm Call of Duty oyun sıralaması ve tarihleri nelerdir? Son dönemlerin en çok merak edilen oyun konuları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere Call of Duty oyun serisinin tüm oyunlarını kronolojik sıralama ile sıralayacağız, bu sayede hangi Call of Duty oyunu hangi seriye ait ve hangi Call of Duty oyunu en güncel ve en eski oyun bunu rahatlıkla öğrenebileceksiniz.

Call of Duty tarzı oyunları ve benzeri oyunları hakkında da bu yazımız altında sizlere kısa bilgilendirmeler yapacağız. Bu sayede Call of Duty oyunlarını sistemi kaldırmayan kullanıcılar, benzeri oyunları oynayarak kendilerini tatmin edebilecekler!

1- Call of Duty (2003)

Infınıty Ward tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülmüş olan ilk Call of Duty oyunudur. Bir efsanenin başlangıcı olarak bilinen bu oyun 2. Dünya Savaşını konu edinmektedir. Birçok kişinin çocukluk yıllarını bu oyunlar geçirdiği zamanlar olmuştur. Oyun içerisinde iki farklı oyun modu bulunmaktadır. Tek oyunculu ve çok oyunculu olarak Call of Duty oyununu oynamak mümkündür. Oyunun adı ise bir süre sonra Call of Duty: Classic olarak değiştirilmiştir. Çıktığı dönemde oyun dünyasında büyük bir yankı uyandırmış ve beğeni toplamıştır.

 • Call of Duty Çıkış Tarihi: 29 Ekim 2003
 • Call of Duty İşletim Sistemleri: Microsoft Windows ve OS X

2- Call of Duty 2 (2005)

Geliştirme sürecini yine Infıntıny Ward şirketinin üstlendiği ve piyasaya sürülmesini Activision şirketinin yaptığı ikinci Call of Duty oyunudur. Oyun yine 2. Dünya Savaşını konu edinmektedir. İlk oyuna göre tabi ki farklı değişiklikleri bulunmaktadır. Yeni hikaye, gerçekçi grafikler ve daha gelişmiş ses sistemi ile oyuncuların kalbinde taht kurmayı başarmış bir oyundur. Bu zaman kadar çıkmış olan Call of Duty oyunları arasında en çok beğenilenler arasında yer almaktadır. Call of Duty 2 oyunu üzerinden çok yıllar geçmesine rağmen hala birçok kişi tarafından oynanmaktadır.

 • Call of Duty 2 Çıkış Tarihi: 25 Ekim 2005
 • Call of Duty 2 İşletim Sistemleri: Windows ve OS X

3- Call of Duty 3 (2006)

Call of Duty serisinin üçüncü oyunu olan Call of Duty 3 sadece konsol sistemlere özel olarak çıkmış bir oyundur. Oyun Microsoft Windows ve benzeri işletim sistemleri üzerinde oynanmadığı için birçok kişi tarafından tepki almıştır. Fakat oyun grafik ve hissiyat anlamında en iyi Call of Duty oyunları arasında yer almaktadır. Xbox ve PS’ye çıktığı dönemlerde büyük bir satış hacmi yakalamış ve rekor kırmıştır.

 • Call of Duty 3 Çıkış Tarihi: 10 Aralık 2005
 • Call of Duty 3 İşletim Sistemleri: PlayStation 2, PlayStation 3, Wii, Xbox ve Xbox 360

4- Call of Duty 4: Modern Warfare (2007)

Call of Duty serileri arasında ve oyun dünyasında devrim yaratacak şekilde yeni grafikler ve yeni hikaye yazılarak piyasaya sürülmüş bir oyundur. Call of Duty 4: Modern Warfare (Cod4MW) Adıyla bilinen en iyi Call of Duty oyunları ve en iyi savaş oyunları arasında yer almaktadır. Döneminin en iyi grafiklerine, oyun hissiyatına ve ses sistemine sahip olan bu oyun çıktığı günden itibaren büyük bir beğeni toplamış ve rekor üstüne rekor kırmayı başarmıştır. Bu sayede Call of Duty oyunları daha çok popüler olmuş ve dünya üzerinde bilinmeye başlamıştır.

 • Call of Duty 4: Modern Warfare Çıkış Tarihi: 5 Kasım 2007
 • Call of Duty 4: Modern Warfare İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, Mac OS X, Wii, PlayStation 3 ve Xbox 360

5- Call of Duty: World at War (2008)

Call of Duty: World at War veya oyuncular arasında bilinen ismiyle Call of Duty 5, en çok indirilen ve en çok satışı yapılan Call of Duty oyunları arasında yer almaktadır. Oyunun genel hikayesi 2. Dünya Savaşında ki Pasifik ve Doğu cepheleridir. Oyunun hikayeleri bu cephelerde geçmektedir. Son çıkan Modern savaş oyunundan sonra tekrardan 2. Dünya Savaşına döndükleri bir oyun olmuştur.

 • Call of Duty: World at War Çıkış Tarihi: 11 Kasım 2008
 • Call of Duty: World at War İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, Nintendo DS, PlayStation 2, PlayStation 3, Wii ve Xbox 360

6- Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)

Call of Duty: Modern Warfare 2 oyunu modern savaş senaryoları arasında ki 2. oyundur. Gerçekçi grafikler, gerçekçi çevre ve silah sesleri ile oyun dünyasında yeni bir devrim yaratmıştır. Çıktığı dönemde dünyanın en iyi grafikli oyunları arasında gösterilmektedir. Birçok sistemi zorlayan bu oyun, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala birçok kişi tarafından güncel olarak oynanmaktadır.

 • Call of Duty: Modern Warfare 2 Çıkış Tarihi: 10 Kasım 2009
 • Call of Duty: Modern Warfare 2 İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, Xbox 360, Playstation 3, Nintendo DS ve BlackBerry

7- Call of Duty: Black Ops (2010)

Call of Duty: Black Ops, soğuş savaş döneminde geçen ilk Call of Duty oyunudur. Oyun bir elektirik sandalyeye bağlanan Alex Mason adlı kurgusal karakterin geçmişini hatırlamasıyla başlamaktadır. Oyunun ilk bölümlerinde Fidel Castro’ya suikast düzenlemek için oyuncumuz operasyon bölgesine gitmektedir. Bundan sonra oyunnun ikinci bölümü ise Rusya’da geçmektedir. Call of Duty serisinin en iyi oyunu olarak kabul görmektedir.

 • Call of Duty: Black Ops Çıkış Tarihi: 9 Kasım 2010
 • Call of Duty: Black Ops İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, Xbox 360, PlayStation3, Wii, Nintendo DS ve Playstation Portable

8- Call of Duty: Modern Warfare 3 (2011)

Modern savaşın 3. oyunu olan Call of Duty: Modern Warfare 3 (CODMW3) Oyunu Afganistan’dan Hindistan’a giderler ve burada oyun başlar. Oyunun konusu gerçeğe değil kurgusal bir hikayeye dayanmaktadır, bundan dolayı 3. Dünya Savaşı kurgulanmıştır. En beğenilen Call of Duty oyunları arasında yer alan bu oyun hala birçok kişinin arşivinde durmaktadır.

 • Call of Duty: Modern Warfare 3 Çıkış Tarihi: 8 Kasım 2011
 • Call of Duty: Modern Warfare 3 İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360 ve Wii

9- Call of Duty: Black Ops 2 (2012)

Call of Duty: Black Ops 2 oyunu ilk çıktığı zamanlar en beğenilen oyunlar arasında kendisine yer bulmuştur. Çıktıktan kısa bir süre sonra rekor bir satış seviyesine ulaşan oyun birçok kişi tarafından tam not almıştır. Oyun Angola ve benzeri ülkelerde yapılan operasyonlar ile geçmektedir. En beğenilen savaş oyunları arasında yer almayı başarmış bir oyundur.

 • Call of Duty: Black Ops 2 Çıkış Tarihi: 13 Kasım 2012
 • Call of Duty: Black Ops 2 İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, Wii U, Xbox 360, PlayStation 3 ve PS Vita

10- Call of Duty: Ghosts (2013)

En sansasyonel ve en değişik hikayelerden bir tanesi Call of Duty: Ghosts oyununa aittir. Oyunun hikayesi Güney Amerika’da bulunan ülkelerin birleşme amacıyla konfederasyon oluşuturup Amerika Birleşik Devletleri’ne savaş açmasıyla başlamaktadır. Oyun içerisinde sıkça aksiyon sahnesi ve sinematik geçişler bulunmaktadır, en iyi savaş oyunları arasında ilk 10’a girmeyi başarmıştır.

 • Call of Duty: Ghosts Çıkış Tarihi: 5 Kasım 2013
 • Call of Duty: Ghosts İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One ve Wii

11- Call of Duty: Advanced Warfare (2014)

Call of Duty oyunları arasında en iyi grafiğe sahip oyunlardan bir tanesidir, bundan dolayı birçok kişi tarafından Call of Duty: Advanced Warfare oyunu beğenilmiştir. Oyunun hikayesi çok ileri bir tarih olan 2054 yılında geçmektedir. Güney Kore ve Kuzey Kore’nin savaşa girmesi ile birlikte ABD’nin Güney Kore’ye destek olarak asker göndermesiyle oyunun hikayesi başlamaktadır.

 • Call of Duty: Advanced Warfare Çıkış Tarihi: 4 Kasım 2014
 • Call of Duty: Advanced Warfare İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 ve Xbox One

12- Call of Duty: Black Ops 3 (2015)

Call of Duty: Black Ops 3 en popüler savaş oyunları arasında yer almaktadır ve güncel olarak hala birçok kişi tarafından oynanmaktadır. Call of Duty’nin Black Ops serisinde en beğenilen oyun olarak listelenmiştir. Birçok işletim sistemi üzerinde oynanabildiğinden ve karakter özelliştirmesi olduğundan dolayı birçok oyuncuyu memnun etmiştir.

 • Call of Duty: Black Ops 3 Çıkış Tarihi: 6 Kasım 2015
 • Call of Duty: Black Ops 3 İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 ve Xbox One

13- Call of Duty: Infinite Warfare (2016)

Call of Duty: Infinite Warfare oyunundan diğer oyunlardan farklı olarak bazı televizyon ünlüleri ve UFC sporcusu Conor McGregor yer almaktadır. Bu hamle birçok oyuncuyu şaşırtırken birçok oyuncu tarafından da tepkiyle karşılanmıştır. Grafik bakımından en iyi oyunlar arasında yer alan Call of Duty: Infinite Warfare oyunu milyonlarca kişi tarafından satın alınmış ve oynanmıştır.

 • Call of Duty: Infinite Warfare Çıkış Tarihi: 6 Kasım 2016
 • Call of Duty: Infinite Warfare İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One

14- Call of Duty: WWII (2017)

Call of Duty: WWII oyunu adından da anlaşıldığı üzere 2. Dünya Savaşını konu edinmektedir. Oyun bu sefer çok daha iyi grafiklerle, tabiri caizse devrim yaratacak grafikler ile piyasaya sürülmüştür ve hikaye bakımından tamamen farklı olarak yapılmıştır. Oyun bu sefer Avrupa cephelerini konu edinmektedir, bu sayede Avrupa’nın göbeğinde patlak veren savaş hakında daha fazla bilgi edinebilecek ve keyif alabileeksiniz!

 • Call of Duty: WWII Çıkış Tarihi: 3 Kasım 2017
 • Call of Duty: WWII İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, Xbox One ve PlayStation 4

15- Call Of Duty: Black Ops 4 (2018)

Call of Duty: Black Ops 4 oyunu, bundan önce çıkmış olan Black Ops 3 oyununun devami niteliğini taşımaktadır. Devamı olan bir oyun olduğu için birçok kişi tarafından beğeni toplamıştır. En iyi grafiklere sahip olan oyunlardan bir tanesi oan Call of Duty: Black Ops 4 oyunu günümüz de bile birçok kişi tarafından satın alınmakta ve aktif olarak oynanmaktadır.

 • Call of Duty: Black Ops 4 Çıkış Tarihi: 12 Ekim 2018
 • Call of Duty: Black Ops 4 İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One

16- Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Call of Duty: Modern Warfare oyunu fakat bu sefer yeni bir Warfare serisi ve daha gerçekçi grafikler ile tekrardan başlıyor! Oyun modern bir savaş ortamında gerçekçi savaş efektleri, sinematik sahneler, seslendirmeler ve daha fazlası ile oyun dünyasında devrim yaratmıştır. Dünyanın en çok indirilen savaş oyunları arasında kendine ilk 10 içerisinde yer bulmayı başarmıştır.

 • Call of Duty: Modern Warfare Çıkış Tarihi: 25 Ekim 2019
 • Call of Duty: Modern Warfare İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One

17- Call of Duty: Black Ops Cold War (2020)

Call of Duty: Black Ops Cold War, Black Ops serisinin çıkmış olan son ve en güncel oyunudur. Call of Duty serisinin de 17. Oyunu olarak tarihe geçmiştir. Oyun isminden de anlaşıldığı üzere soğuk savaş dönemini konu edinmektedir. Fakat bu sefer gerçek olaylardan esinlenerek oyun yapılmış ve piyasaya sürülmüştür. Son dönemlerin en popüler oyunlarından bir tanesidir.
 • Call of Duty: Black Ops Cold War Çıkış Tarihi: 13 Kasım 2020
 • Call of Duty: Black Ops Cold War İşletim Sistemleri: Microsoft Windows

18- Call of Duty: Vanguard (2021)

En son çıkmış ve olan Call of Duty oyunudur. Çıktıktan kısa bir süre sonra satış rekorları kırmış ve muazzam grafikler ile birçok oyuncuyu mest etmeyi başarmıştır. Call of Duty: Vanguard oyunu Call of Duty: WWII oyununun devamı niteliğinde hazırlanmıştır. Yine bir devam oyunu yapan Call of Duty ekibi büyük bir beğeni toplamış ve başarılarına başarı katmıştır.

 • Call of Duty: Vanguard Çıkış Tarihi: 5 Kasım 2021
 • Call of Duty: Vanguard İşletim Sistemleri: Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One Xbox Series X ve Series S

Tüm Call of Duty oyunları hakkında sizlere bu yazımız üzerinde detaylı bilgiler verdik, daha fazlası için “Oyun” kategorimizi incelemeyi unutmayınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli] }
Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478